Državna prvenstva u šahu

Neda Bojović pionirska prvakinja Crne Gore u šahu

Pionirsko i Omladinsko prvenstvo Crne Gore u šahu za 2016. je održano u hotelu Pljevlja od 13. do 17. juna u organizaciji Šahovskog saveza Crne Gore i ŠK ”Osnovne I srednje škole”. Učestvovalo je 57 takmičara.

Članica ŠK “Osnovne i srednje škole” Neda Bojović je ponovila uspjeh od prošle godine i odbranila titulu u kategoriji pionirki (do 14) sa osvojenih šest i po poena. Pola poena manje od nje su imale Anđelić Nikolina ŠK ”Mladost” Nikšić i Popović Matea iz ŠK ”Omladinac Budućnost” Podgorica. Pionirski prvak Crne Gore za 2016. godinu je član ŠK “Mladost” Nikšić Anđelić Đorđije sa osvojenih sedam poena. U grupi dječaka sa šest poena najbolje dodatne kriterijume su imali Vučković Marko i Alivodić Dario iz ŠK ”Omladinac Budućnost” Podgorica. Slabije dodatne kriterijume od njih i četvrto mjesto je osvojio Drašković Aleksandar iz ŠK” Osnovne i srednje škole” Pljevlja. U kategoriji omladinki (do 20) prvo mjesto je osvojila Koljević Nikolina sa četiri poena, druga je Rakić Tijana sa tri poena a treća sa istim brojem poena, ali slabijim dodatnim kriterijumom  Vukanić Emilija iz ŠK “Osnovne i srednje škole” Pljevlja. Kod omladinaca je najbolji bio Šuković Andrej iz ŠK ”Omladinac Budućnost” Podgorica sa šest poena. Drugo mjesto je osvojio Tomić Aleksandar iz ŠK ”Mladost” Nikšić sa istim brojem poena, a treće je pripalo Ćirović Miroljubu sa četiri i po poena, članu ŠK ”Osnovne i srednje škole" Pljevlja.

ŠAHOVSKA SEKCIJA U BOROVICI

ANĐELA NA EVROPSKOM PRVENSTVU

Trogodišnji rad u sekciji šaha u Borovici dao je do sada rezultat u vidu 4 osvojene medalje na državnim takmičenjima. Broj osvojenih odličja na lokalnom nivou nije ni lako utvrditi, a posebno raduje činjenica da učenici iz škole u Borovici osvajaju odličja iz šaha i nakon odlaska u više razrede i druge škole.

U sekciji šaha u Borovici otkriven je i talenat Anđele Janjušević, učenice četvrtog razreda. Ona je sa puno ljubavi prema šahu, ali i svojim radom i zalaganjem, osvojila do sada tri medalje na državnim prvenstvima. Anđela bez izuzetka osvaja medalje na školskim i opštinskim takmičenjima u svojoj kategoriji i nezamljenjiva je u šahovskoj ekipi škole. Rezulat na poslednjem prvenstvu Crne Gore joj daje pravo nastupa na Evropskom prvenstvu, koje će se održati u Sloveniji. Ljubav prema šahu je prenijela na brata Andriju, koji je na prvom nastupu na školskom takmičenju osvojio zlatnu medalju sa 6. godina. I tu nije kraj, jer je šahom „zarazila“ i drugaricu iz klupe, koja je za godinu dana bavljenja šahom osvojila medalje na opštinskom i državnom takmičenju. Slika o Anđeli ne bi bila potpuna, ako se ne napiše da je odlična učenica sa primjernim ponašanjem.

Talentovana Sara Bajić

Sara Bajić je, kao učenica naše škole, osvojila dvije medalje na Festivalima mladih i više odličja na nivou grada u svojoj uzrastnoj kategoriji. Ponikla u šahovskoj sekciji u PU Borovica.